Investoři si vybírají menší nemovitosti

18. Červenec 2022

Stále ale věří českým kancelářím, skladům a maloobchodu
Za 260 milionů eur změnily od dubna do konce června majitele kanceláře, sklady a maloobchodní nemovitosti v České republice. Oproti 1. kvartálu s výsledkem 917 milionů eur jde o pokles co do celkové hodnoty – opačný je ale trend v počtu nemovitostních obchodů. Ve sledovaném období jich bylo 18 oproti 13 v 1. čtvrtletí. Během prvního pololetí tohoto roku pak objem investic vzrostl meziročně o 48 % na 1,18 miliardy eur, uvedla realitně-poradenská společnost 108 AGENCY.ZPĚT
 
   

„Kvůli přetrvávající zvýšené nejistotě ohledně dalšího vývoje a zhoršeným ekonomickým vyhlídkám zaujali někteří investoři opatrnější přístup. Ve druhém čtvrtletí také chyběly větší transakce nad 100 milionů eur,“ konstatuje Lenka Šindelářová z investičního oddělení 108 AGENCY. Z její analýzy vyplývá, že ve druhém čtvrtletí převažovaly menší transakce do 20 milionů eur. Devět z nich bylo do 10 milionů eur a šest v rozmezí 10 až 20 milionů eur. 

Mezi nejvýznamnější realitní transakce patří prodej retailového portfolia Tesco fondu Adventum Penta – v ČR se jednalo o čtyři objekty. Dále pak také prodej kancelářské budovy ve výstavbě Red Court v pražském Karlíně společnosti BlackBird Real Estate. Kromě těchto větších transakcí se zrealizovalo několik prodejů menších retail parků či skladových a výrobních prostor.

Mezi investory s 53% podílem nadále dominují české fondy a realitní společnosti, následovány slovenským kapitálem (18 %). Zůstává tedy konstantou, že domácí investoři trhu věří. V investičním spektru převažovaly transakce retailových nemovitostí (33 %), následovány průmyslovými / skladovými nemovitostmi (29 %) a kancelářemi (26 %).

„I přes pokles trhu nadále očekáváme, že letošní investiční objem by mohl překročit hranici dvou miliard eur. Ve druhé polovině roku se zřejmě realizují i některé větší transakce, které jsou aktuálně v jednání. Stabilní zůstávají výnosové míry u všech typů nemovitostí,“ dodává Lenka Šindelářová.

108 AGENCY nadále registruje pokračující trend akvizic projektů a pozemků na development či nemovitostí na přestavbu. Jen ve druhém čtvrtletí byly realizovány prodeje pozemků s celkovou výměrou 305 000 m2.

 

Autor: Jana Chuchvalcová, Estate & Business, Zdroj foto: Estate & Business+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.