Krbová kamna na dřevo umějí ušetřit

20. Leden 2022

Oheň a praskající dřevo vytvoří nejen útulnou atmosféru, ale při volbě výkonných kamen výrazně ušetří rodinné finance. A to je při cenách za plyn a elektřinu vítaná možnost! Při spalování dřeva, dřevěných pelet či briket jsme navíc v souladu s přírodou.ZPĚT
 
   

Pořídit si lze krbovou vložku nebo krbová kamna. Stavba krbu je náročnější, vyžaduje bezpečnostní normy a kontrolu kominíka. Je to finančně i časově dražší varianta. 

Krbová kamna jsou volně stojící objekt, nevyžadují stavební úpravy. Své místo mají v obytném prostoru, instalovaná jsou 20 cm ode zdi a 80 cm by měla stát od všech hořlavých materiálů.

Vytopte všechny místnosti
Vyplatí se pořídit kamna s výměníkem, protože s nimi vytopíte hned několik místností najednou a také ohřejí vodu. Mají i delší dobu hoření, vyšší účinnost, zužitkují zbytkové emise, jež by jinak utekly komínem.

Při nákupu kamen se zaměřte hlavně na jejich výkon. Ten se určí na základě energetické náročnosti stavby a velikosti vytápěné místnosti.
Kamna je důležité správně dimenzovat: výkon se uvádí v kW a platí: co kW, to cca 20 m3 vytopeného prostoru. Také komín v domě musí odpovídat požadovanému výkonu.

Bezpečnost nade vše
Základem je mít dobře fungující komín, který majitelé pravidelně kontrolují, udržují a myslí na odborné  revize.
Podstatná je samozřejmě bezpečná instalace kamen v prostoru. Musí stát na nehořlavém materiálu, nejlépe dlažbě či desce (sklo, plech), která kamna přesahuje vpředu o 50 cm, ze stran o 30 cm.

V blízkosti kamen nejsou žádné hořlavé materiály a myslíme samozřejmě i na přítomnost malých dětí.

Autor: Sylva Svobodová, Právo, Zdroj foto: Hornbach / Hecht
 +420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.