Poradny pro finanční nouzi se kvůli prudkému zdražení energií plní lidmi

17. Leden 2022

Prudké zdražení energií, pády jejich dodavatelů a vysoké zálohy u dodavatelů poslední instance (DPI), kteří dočasně převzali jejich klienty, se projevily i v poradnách, jež bezplatně radí domácnostem ve finančních potížích. Nárůst klientů o stovky lidí zaznamenala například Poradna při finanční tísni, která má stálé pobočky ve třech městech a do několika dalších zajíždí. 



ZPĚT
 
   

Nejčastější dotazy jsou na režim DPI, výši záloh a vyúčtování.

„Seniorka paní Irena platila předcházejícímu dodavateli elektřiny zálohy 1500 korun měsíčně. Ten ale zkrachoval a přestal dodávat. Vyúčtování DPI přišlo ke konci roku ve výši 5800 korun,“ popsal příběh jedné z klientek ředitel organizace David Šmejkal.

Obvykle pomáháme nejchudším, ale teď se na nás obracejí lidé, kteří nás dříve nepotřebovali
Kateřina Dosoudilová, Člověk v tísni

Paní Irena vyúčtování částečně splatila díky pomoci dětí a na zbytek si domluvila splátkový kalendář s dodavatelem.

„Také si zařídila novou smlouvu přes internet, s čímž jí také pomohly děti. Její stávající zálohy činí 1900 korun měsíčně,“ dodal Šmejkal. Žena ještě očekává, že dostane vráceno část toho, co zaplatila na zálohách původnímu dodavateli.

Faktury ještě přijdou
Nárůst ve stovkách lidí hledajících pomoc zaznamenala i Asociace občanských poraden (AOP). „Nejčastěji byli vystresováni z nastalé situace a báli se přejít k jakémukoliv dodavateli energie. Měli obavy, že budou krachovat také další poskytovatelé energií,“ uvedl předseda asociace Hynek Kalvoda.

„Obvykle pomáháme nejchudším, ale teď se na nás obracejí lidé, kteří nás dříve nepotřebovali,“ konstatovala pro Právo i Kateřina Dosoudilová, vedoucí sociálních služeb Člověka v tísni.

„Zatím se pohybujeme v řádu desítek, ale vzhledem k růstu cen energií očekáváme velký zájem o pomoc. Lidem teprve začaly přicházet první navýšené zálohy,“ dodala. 

Člověk v tísni radí stále častěji těm, kteří dosud platby za energie zvládali, ale už nevědí, kde vzít na úhradu vyšších záloh na energie.

Přitom by mohli dostat finanční podporu státu. Ať už jednorázovou, nebo dlouhodobější. Současná dávka mimořádné okamžité pomoci podle Dosoudilové řeší jen pokrytí nedoplatku z vyúčtování po ukončení režimu DPI. Navíc byla podmíněna odchodem do konce roku 2021.

„Někteří dodavatelé také odmítají uzavřít novou smlouvu s těmi, kteří dluží na zálohách v režimu DPI, a je proto nutné, aby byla poskytována dávka mimořádné okamžité pomoci i na zálohy,“ dodala Dosoudilová.

Pomohou i s formuláři
„Možnost požádat o příspěvek není pro většinu lidí srozumitelná a odrazuje je i mnoho dokumentů, které musejí vyplnit. Často slyším o zneužívání těchto dávek, ale doporučuji každému, aby si tím procesem prošel. Pro zneužívání je ten prostor skoro nulový,“ míní Dosoudilová.

S tím, že v poradnách bude brzy nával nových klientů kvůli skokově zvýšeným cenám energií, počítají i Kalvoda se Šmejkalem.

„Pravděpodobně se rozšíří počet žadatelů o dávku mimořádné okamžité pomoci a příspěvku na bydlení od státu,“ řekl Právu Šmejkal.

„Do budoucna se domnívám, že se lidé přijdou informovat ohledně vyúčtování záloh za energie, nebudou mu rozumět. A je možné, že budou krachovat také další poskytovatelé energií,“ dodal Kalvoda.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Pavel Cechl, Právo, ilustrační foto: Ilustrační foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
 

 






Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa

+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.