PRE mění ceníky. Pro nové zákazníky zdražení o 63%

12. Srpen 2022

Růst cen energií nebere konce. Pražská energetika od začátku srpna zdražila elektřinu pro nově příchozí zákazníky, kteří nechtějí fixovat cenu. Současný produkt nahrazuje jiným, dražším. Cena za megawatthodinu tak stoupla o 63 procent z 4.174 Kč na 6.800 korun, uvedl mluvčí PRE Karel Hanzelka. Kvůli růstu velkoobchodních cen zvyšují výrazně ceny i další dodavatelé.ZPĚT
 
   

„Skladba produktového portfolia se v čase vyvíjí a mění. I na nás samozřejmě dopadají skokově rostoucí ceny elektřiny na burze, které minulý týden překročily hranici 400 eur (asi 9800 Kč) za megawatthodinu. Nemáme jinou možnost, než současný stav promítnout do ceníku,“ řekl Hanzelka.

PRE proto původní produkt nahrazuje novým. Oba produkty nabízí takzvanou hybridní smlouvu, která je uzavřená na dva roky s nefixovanou cenou, při její změně ale může zákazník smlouvu ukončit.

Kromě nefixovaných produktů změnilo PRE ceny také u produktu PREekoproud, kde firma garantuje dodávky stoprocentně zelené elektřiny. Cena megawatthodiny se zvýšila o 2.626 Kč z původních 4.454 Kč na 7.080 Kč. „U produktu PREekoproud je uvedená cena pro nové zákazníky. Nejde tedy o plošné zvýšení cen, stávajících zákazníků se nový ceník z velké části netýká,“ dodal Hanzelka.

Pražská energetika zdražila od 1. srpna také nefixovaný produkt PRE Proud Nefix a to z původních 4.879 Kč na 7.505 Kč za megawatthodinu, tedy zhruba o polovinu.

Ceny letos zvedají také další dodavatelé. ČEZ zdražil elektřinu v nejběžnějším tarifu pro domácnosti (D02d) v produktu fixovaném na tři roky už od 1. července, od 1. srpna zdražil znovu. Od srpna stojí jedna megawatthodina 7.464 Kč, tedy o více než pětinu více. U produktu s fixací na dva roky vzrostla cena meziměsíčně o sedm procent na 7.501 Kč. „Pro zákazníky, kteří s námi mají uzavřené smlouvy, se však nic nemění. Ať už v případě fixovaných smluv, nebo smluv na dobu neurčitou,“ řekl ČTK již dříve mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Společnost innogy zdraží od září plyn zákazníkům bez fixace. Cena plynu u základního produktu Standard se zvýší o 12 procent, měsíční platba v typickém rodinném domě naroste u plynu o 450 Kč. Většina zákazníků innogy má zafixované ceny, zdražení tak nepocítí. Naposledy zdražilo innogy ceník Standard v březnu.

Od září zvedne ceny energií také společnost E.ON. Stálí zákazníci od září letošního roku zaplatí zhruba o 15 procent více z celkové ceny, kterou za elektřinu doteď platili. U plynu je nárůst o 50 procent z celkové ceny.

Autor: ČTK, iDNES.cz, redakce, Zdroj foto: Shutterstock

 
Přihlásit se o newsletter

* povinné pole
E-mailová adresa+420 603 259 151

redakce@zivotzaokny.eu

Autorská práva vykonává vydavatel, publikování, přetištění či šíření obsahu nebo jeho částí jakýmkoliv způsobem v českém či jiném jazyce bez předchozího písemného souhlasu vydavatele – MODERN LIVING s.r.o. – je zakázáno. Tato publikace obsahuje ilustrační obrázky a fotografie z kolekce Shutterstock a archivů. Tyto obrázky jsou chráněny copyrightem a použity v souladu s licencí.